Dekoracje kościoła na Wielki Post

Wielki Post to czas pokuty oraz nawrócenia się. Okres ten rozpoczyna się w kościele katolickim Środą Popielcową, w trakcie której ma miejsce obrzęd posypania głowy popiołem. Czas Wielkiego Postu ma być również przygotowaniem do nadchodzących świąt wielkanocnych, a także do właściwego przeżycia uroczystości paschalnych.

Ludzie od lat dbali o kościoły i przyozdabiali wnętrza świątyń różnego rodzaju dekoracjami. Tak jest również w okresie wielkopostnym, kiedy w kościołach pojawiają się rozmaite dekoracje. Dekoracje kościoła na Wielki Post muszą być jednak starannie przemyślane, a także kolorystyką i tematyką nawiązywać do czterdziestodniowego okresu pokuty i skruchy.

Cały okres Wielkiego Postu, podobnie jak czas Adwentu, jest zdominowany przez kolor fioletowy. Barwa ta w kościołach pojawiała się właściwie od XI wieku, chociaż w dawnych czasach kolor fioletowy był symbolem mądrości oraz poznania duchowego. W religii chrześcijańskiej natomiast barwa fioletowa oznacza wcielenie Syna Bożego.

Od Środy Popielcowej aż do czasu świąt wielkanocnych kapłani sprawujący msze święte w kościołach nakładają fioletowe szaty liturgiczne (poza Niedzielą Palmową, Wielkim Czwartkiem oraz Wielkim Piątkiem). W tym czasie ołtarze przykrywa się też fioletowymi obrusami, a krzyż zasłania się tkaniną w takim samym kolorze. Kolor ten ma przypominać nam o cierpieniu Chrystusa. Dawniej Jezus na obrazach męki Pańskiej posiadał często płaszcz w odcieniu fioletu, który stosowano zamiast czarnego – miał symbolizować pokutę oraz żałobę.

Dekoracje kościoła na Wielki Post także często posiadają fioletową kolorystykę, która ma oznaczać skruchę oraz pokorę. Poza fioletowymi szatami, tkaninami i obrusem na ołtarzu w świątyniach mogą pojawiać się też różnego rodzaju banery wielkopostne, na których mogą znajdować się na przykład cytaty z Pisma Świętego.

Najczęściej w okresie Wielkiego Postu przyozdabiany jest przede wszystkim ołtarz, tabernakulum, a także figury świętych. Trzeba jednak pamiętać, że w dekorowaniu wnętrza świątyni na czas Wielkiego Postu trzeba zachować umiar. W tym okresie nie ozdabia się ołtarza kwiatami (zarówno sztucznymi, jak i żywymi) – z wyjątkiem IV Niedzieli Wielkiego Postu, kiedy wokół ołtarza mogą pojawić się kompozycje kwiatowe.

Zarówno banery wielkopostne, jak i pozostałe dekoracje powinny mieć wyłącznie charakter chrystologiczny. Dotyczy to także różnego rodzaju symboli, które umieszcza się na przykład na przedniej stronie ołtarza. Poza banerami w kościołach często pojawiają się też wielkopostne ozdoby ze styropianu. Dekoracja kościoła na czas Wielkiego Postu powinna być jednak skromna i odnosić się do symboliki pokuty.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 18839 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/dekoracje-kosciola-na-wielki-post/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/kei/public_html/714.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shu in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435