Środa Popielcowa w Niemczech, Anglii i innych krajach europejskich

Chociaż Popielec jest dla chrześcijan dość ważnym dniem i świętem celebrowanym w kościele katolickim na całym świecie, to jednak przebieg mszy popielcowej w wielu krajach wygląda nieco inaczej niż w Polsce. W naszym państwie postu zaczęto przestrzegać dość wcześnie, gdyż już na początku X wieku, natomiast w XIII wieku przestrzegano go znacznie bardziej surowo niż w pozostałych krajach europejskich.

Środa Popielcowa w wielu krajach Europy jest dniem modlitwy, refleksji oraz skupienia. Dzień ten rozpoczyna czterdziestodniowy okres postu, a sama uroczystość ma na celu pobudzenie wszystkich katolików do podjęcia drogi, która pozwoli nie tylko na nawrócenie się, ale i na odnowienie swojego życia. Symboliczne znaczenie ma nie tylko popiół, ale i liczba czterdzieści, która może być odczytywana jako czas na realizację konkretnego zadania.

W trakcie Środy Popielcowej, jak i przez cały okres Wielkiego Postu w kościele katolickim rozważa się czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na modlitwie i poście oraz następnie Jego mękę. Okres wielkopostny w wielu krajach katolickich wiąże się z dobrowolnymi wyrzeczeniami, pielgrzymkami o charakterze pokutnym czy na przykład z braterskim dzieleniem się jałmużną z innymi. To też czas, w którym często inicjowane są różnego rodzaju dzieła misyjne i charytatywne.

Środa Popielcowa w Niemczech również rozpoczyna czterdziestodniowy okres postu – Fastenzeit. Czas ten trwa aż do Wielkiej Soboty, określanej mianem Karsamstag. W tym okresie nie organizuje się hucznych zabaw, a w kościołach wierni mogą uczestniczyć w wielkopostnych nabożeństwach. Wygłaszane są też wielkopostne kazania, których celem jest pomoc w przygotowaniu się na nadejście świąt Wielkanocnych.

Z kolei Popielec w Anglii również wiąże się z początkiem Wielkiego Postu, jednak msza popielcowa nieco różni się od tych, które są sprawowane w naszych polskich kościołach. Przede wszystkim w trakcie angielskiej mszy popielcowej nie posypuje się głów wiernych popiołem, ale kreśli się znak krzyża na czole wilgotnym popiołem.

Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach europejskich, Środa Popielcowa oznacza koniec karnawału. W naszym kraju karnawał kończy się we wtorek tak zwanym „śledzikiem”. Wydarzenie to znacznie bardziej widowiskowe jest jednak w Hiszpanii. Środa Popielcowa w Hiszpanii to oczywiście przede wszystkim posypanie głowy popiołem, ale wcześniej ma miejsce „entierro de la sardina”, czyli „pogrzeb sardynki”. Wiąże się on między innymi z tym, że przez cały okres Wielkiego Postu nie jada się mięsa. Je się natomiast wiele różnych ryb.

W wielu państwach, które pozostają pod wpływem kultury hiszpańskiej także organizowane są podobne wydarzenia. Wszystkie one mają symbolizować zakończenie karnawału i rozpoczęcie się Wielkiego Postu, czasu żałoby i pokuty.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 19098 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/sroda-popielcowa-w-niemczech-anglii-i-innych-krajach-europejskich/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/kei/public_html/714.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includ in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435