Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pieśni pasyjne na Wielki Post

Wielkopostne pieśni młodzieżowe i piosenki dla dzieci

Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu to wyjątkowy czas dla wszystkich chrześcijan. Czas ten rozpoczyna się w kościele katolickim Środą Popielcową, w czasie której wierni gromadzą się na mszach popielcowych. Wielki Post ma na celu przygotowanie katolików do uroczystości paschalnych, ale to też okres, w którym rozpamiętuje się mękę Pańską.

W okresie wielkopostnym w kościołach odbywają się nabożeństwa pokutne, takie jak droga krzyżowa czy gorzkie żale. W czasie wielkopostnej liturgii śpiewa się także pieśni pasyjne, które mają zapraszać wiernych do przeżywania męki Chrystusa. Rozważanie męki Zbawiciela ma wstrząsnąć sumieniami wiernych, pobudzać do refleksji, a ostatecznie pomóc w nawróceniu się.

W kościołach śpiewane są też wielkopostne pieśni młodzieżowe, które swoją tematyką także nawiązują do cierpienia Pana Jezusa. Tego rodzaju pieśni na ogół dotyczą konkretnych wydarzeń, takich jak na przykład modlitwa Pana Jezusa w Ogrojcu, sąd Piłata, ukrzyżowanie Chrystusa, zdjęcie z krzyża czy złożenie do grobu. Dzięki takim pieśniom można jeszcze lepiej zagłębić się w sens Wielkiego Postu.

Śpiewanie wielkopostnych pieśni młodzieżowych i pieśni pasyjnych ma pomóc w rozmyślaniu, a ponadto ma umożliwić wiernym wejść w odpowiedni nastrój. Takie pieśni stanowią jednocześnie rodzaj modlitwy i śpiewanej katechezy. Jej celem jest nie tylko poznanie przebiegu męki Pańskiej, ale także przekonanie wiernych o jej zbawczym znaczeniu oraz wezwaniu do pokuty i nawrócenia się.

Obok pieśni pasyjnych można też wyróżnić wielkopostne piosenki dla dzieci, które również dotyczą tematyki męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. Wśród nich można wymienić także takie pieśni, które mają zbliżać najmłodszych do Boga: „Być bliżej Ciebie chcę”, „Zbawienie przeszło przez krzyż” czy „Do Ciebie Panie pokornie wołamy”.

W średniowiecznych pieśniach pasyjnych stosunkowo rzadko pojawiały się motywy, które współcześnie są nam dobrze znane. Dzisiaj w pieśniach i piosenkach wielkopostnych bez trudu można odnaleźć na przykład motyw zwycięskiego krzyża, za pośrednictwem którego dokonało się zbawienie całego świata.

Zarówno pieśni pasyjne, jak i wielkopostne piosenki dla dzieci mają pomóc nam właściwie przeżyć okres Wielkiego Postu, zachęcając nas do modlitwy, refleksji oraz nawrócenia się. Takie pieśni są śpiewanie w trakcie nabożeństw oraz wielkopostnych liturgii. Za ich pośrednictwem możemy wziąć udział w wydarzeniach, w których przed wieloma wiekami brał sam Chrystus.