Zasady postu w Popielec

Okres Wielkiego Postu jest czasem, który ma pomóc wiernym przygotować się do świąt Wielkanocnych. Ten wyjątkowy okres powinien skupiać się na pokucie i umartwianiu się, do czego ma nas zachęcać obrzęd posypywania głów popiołem. To właśnie w Środę Popielcową głowy wiernych posypuje się popiołem ze spalonych palm, a zwyczaj ten symbolizuje zmartwychwstanie i odradzanie się do nowego życia.

Środa Popielcowa to jednak nie tylko obrzędy. W tym dniu w całym kościele katolickim obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ten dotyczy przede wszystkim katolików pomiędzy osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. Post ścisły jest tylko dwa razy w roku, mianowicie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.

Post ścisły w Środę Popielcową polega na zjedzeniu jednego posiłku do syta oraz na wstrzymywaniu się od spożywania produktów mięsnych. Ponieważ w tym dniu obowiązuje post ścisły, to trzeba też mieć na uwadze przepisy kościelne dotyczące postu jakościowego oraz ilościowego – pojęcia te nieco różnią się od siebie, ale warto znać między nimi różnicę.

Post jakościowy polega w głównej mierze na abstynencji od mięsa oraz rosołu. W tym dniu można natomiast spożywać jaja, nabiał oraz różnego rodzaju przyprawy. Nie wolno jedynie jeść mięsa, ale wolno spożywać ryby oraz gatunki zwierząt, które przybywają w wodzie (ślimaki, żaby, żółwie). Podzielone są natomiast opinie dotyczące spożywania mięsa ptaków wodnych – w tej kwestii często dostosowuje się do zwyczajów obowiązujących w danej okolicy.

Post ilościowy z kolei oznacza możliwość zjedzenia jednego posiłku do sytości oraz dwóch lżejszych dań. Post ilościowy nie zakazuje spożywania pokarmów mięsnych, ale tylko podczas posiłku do syta. Natomiast przy posiłku spożywanym rano i wieczorem potraw takich nie powinno się jadać.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły, jednak post dotyczy tylko zdrowych osób między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. Niektórzy są zwolnieni z poszczenia w tym dniu – między innymi z powodu choroby, braku lub przekroczenia wieku.

Niegdyś w Polsce bardzo gorliwie wypełniano zalecenia kościoła na Środę Popielcową oraz Wielki Post. W Środę Popielcową w wielu domach podawano kwaśny żur wielkopostny, który był jedną z najpowszechniejszych potraw serwowanych w tym dniu. Co więcej, po wsiach obnoszono garnki z żurem, a w karczmach dość często wieszany był szkielet śledzia, który miał na celu przypomnienie wszystkim o konieczności przestrzegania postu.

Niekiedy poszczono nie tylko w Środę Popielcową, ale przez cały okres Wielkiego Postu. Post nie był surowy jedynie w domach magnackich i szlacheckich. Natomiast w domach chłopskich oraz na wsiach poszczono przez całe sześć tygodni – ze stołów znikały słodycze, tłuszcze zwierzęce, miody oraz mięso.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 18960 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/zasady-postu-w-popielec/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/kei/public_html/714.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/kei/public_html/714.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435